Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Finanse » Poskładaj sobie sam wyjazd czyli dynamiczne pakietowanie

Poskładaj sobie sam wyjazd czyli dynamiczne pakietowanie

Wszędzie słyszę, że taniej i bezpieczniej będzie jeśli sam zorganizuję sobie wakacje i szerokim łukiem będę omijał biuro podróży. Czy naprawdę w efekcie będzie taniej i bezpieczniej?

Po spektakularnych upadkach biur podróży w latach ubiegłych, wielu ludzi postanowiło wziąć organizacje wakacji  w swoje ręce. Apetyt do takich działań podsycają wszechobecne reklamy tanich lotów i hoteli. Po co korzystać z ofert biur podróży skoro samemu bez większych problemów można poskładać bardzo atrakcyjną ofertę? Tylko czy rzeczywiście taki pakiet wyjazdowy jest tańszy? Wiele reklam zapewnia, że tak. A odpowiedź brzmi: i tak i nie.

To wszystko zależy. Zawsze trzeba pamiętać co do siebie porównujemy.

Na pakiet oferty proponowanej przez biuro podróży składa się:

 • przelot,
 • transfer z lotniska do hotelu ( po przylocie) i transfer z hotelu na lotnisko (po zakończeniu turnusu)
 • zakwaterowanie,
 • obowiązkowe ubezpieczenie,
 • opieka rezydenta,
 • wyżywienie wg. wybranego wariantu – najpopularniejszy i najczęściej proponowany przez biura podróży to – all inclusive ( wszystko w cenie)
 • wpłacone pieniądze są chronione gwarancyjną polisą ubezpieczeniową - tak stanowi polskie prawo.

Nie zapominajmy, że w cenie są także podatki, które płaci w Polsce organizator wyjazdu. W większości krajów jest to dla konsumenta ważna informacja, najwyższy czas by i to kryterium było dla nas ważne.

W tzw. dynamicznym pakietowaniu zwykle kupujemy tylko zakwaterowanie w hotelu i przelot. O pozostałych składnikach powstającej oferty nie powinniśmy zapominać.  We własnym zakresie musimy wykupić ubezpieczenie i samemu dostać się z lotniska do hotelu, czasami oddalonego do wybranego przez nas hotelu o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Proponowane pobyty w hotelu można wykupić z wyżywieniem w opcji z samymi śniadaniami - BB lub śniadaniami i obiadokolacjami HB.

 Zdecydowana większość hoteli oferujących wyżywienie w formule All Inclusive jest kontraktowana przez biura podróży. Zatem najbardziej poszukiwana przez polskiego klienta formuła hotelowa jest niedostępna w tym wariancie. Pamiętajmy również, że w szczycie sezonu czyli w miesiącach lipcu i w sierpniu atrakcyjnie położone hotele są praktycznie nieosiągalne dla klienta indywidualnego.” – mówi Marcin Wujec, właściciel Biura Podróży „Raba’.   

Kupując bilet lotniczy tanich linii też mamy pewien problem. Zakupu musimy dokonać najlepiej co najmniej miesiąc przed wylotem. Zmiana terminu takiego biletu powoduje naliczenie kosztów często wyższych niż zapłaciliśmy za sam bilet. Tak samo utrudniona może być kwestia zmiany terminu świadczeń hotelowych.

Istotne jest również, że portale oferujące zakup hoteli nie są w świetle polskiego prawa organizatorami i w związku z tym nie posiadają odpowiednich gwarancji ubezpieczeniowych. Końcowy produkt składający się z przelotu i pobytu w hotelu też nie jest objęty ochroną objęty.

Tak naprawdę kupujemy dwa składniki, które nie są ze sobą połączone.

Zatem kiedy taki wyjazd jest możliwy do zrealizowania w niskiej cenie i przez kogo?

Samodzielne tworzenie oferty, jest atrakcyjne dla osób, które:

 •  podróżują przed lub po sezonie,
 • nie szuka ofert all inclusive,
 • pewne są terminu wyjazdu,
 • poradzą sobie w obcym kraju chociażby językowo.

Jeżeli przeanalizujemy oferty biur podróży  szczególnie w terminach przed sezonem, okaże się, że można pojechać tanio i przede wszystkim bezpiecznie. Warto to wziąć pod uwagę planując przyszłoroczne urlopy.

Miłośnikom samodzielnego przygotowywania wakacji, zwracamy uwagę na najnowszą ofertę Wizz Air. Firma ta oferuje przeloty i zakwaterowanie w Egipcie. W kraju, który uznawany jest za jeden z najtrudniejszych rynków na świecie.

Pytanie, czy niedoświadczony turysta jest w stanie sam poradzić sobie z bardzo częstym problemem, zwłaszcza w wysokim sezonie, którym jest tzw. overbooking – czyli brak pokoi w hotelach. Co zrobią turyści jeśli nie zostaną zakwaterowani w wybranym przez siebie hotelu, tylko w innym o podobnym standardzie?  

Pamiętajcie, że oferta wakacyjna to nie tylko przelot i hotel. Warto wiedzieć do jakiego kraju się wybieramy i jaka jest specyfika tego rynku, zwłaszcza jeśli na miejscu pozostajemy bez wsparcia doświadczonych osób. Więc zanim wciśniesz „rezerwuj” zastanów się dwa razy.

Podróżujcie z głową!

Następny: Gdzie kupować, żeby nie żałować?

Poprzedni: Cena biletu lotniczego a bagaż.

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży