Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Finanse » Wycieczka first minute –co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy

Wycieczka first minute –co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy

First minute to nic innego jak  przedsprzedaż.  Biura podróży prace nad ofertą wypoczynku na kolejny sezon letni rozpoczynają jesienią - zaraz po zakończeniu trwającego sezonu. Dlatego też już w okolicach listopada, grudnia na witrynach biur podróży pojawiają się plakaty i oferty zachęcające do kupna wakacji na kolejny rok.  

Oferta first minute często mylona jest z last minute, jednak jest jej zupełną odwrotnością. Oferty last minute to wyprzedaż ostatnich miejsc bądź też ofert nie cieszących się zbyt dużym powodzeniem. Natomiast oferta first minute skierowana jest do osób planujących wakacje z dużym, wielomiesięcznym wyprzedzeniem i dotyczy całej oferty katalogowej na konkretny sezon.

Wczesna rezerwacja wyjazdów wakacyjnych cieszy się dużym powodzeniem wśród rodzin wielodzietnych, grup przyjaciół, którzy chcą razem spędzać wakacje, czy też osób mających możliwość z dużym wyprzedzeniem zaplanowania terminu urlopu. 

Oferta first minute daję możliwość wyboru osobom zainteresowanym zakwaterowaniem w  pokojach 4, 5 – osobowych, studiach czy większych apartamentach. W środku sezonu letniego oferta pokoi rodzinnych jest mocno ograniczona – albo są już sprzedane, lub też dostępne za potwierdzeniem hotelarza. Natomiast planując urlop wiele miesięcy wcześniej możemy dokładnie zobaczyć jakie hotele, w jakich krajach i miejscowościach dają nam możliwość optymalnego zadowolenia z proponowanej oferty.

First minute zachęcają też dużymi zniżkami i dodatkowymi bonusami. Pierwsze grudniowe przedsprzedaże oferty letniej to zniżki nawet do 40 %. Wraz z każdym kolejnym miesiącem procent proponowanej przez biuro podróży zniżki zmniejsza się.

Atrakcyjnym miesiącem dla osób chcących skorzystać z oferty first minute jest styczeń. Zniżki w zależności od biura podróży kształtują się w granicach 30 – 20 %. Większość organizatorów proponuje również wycieczkę fakultatywną gratis lub bony rabatowe na proponowane dodatkowe usługi np. wypożyczalnie samochodów, spa & wellnes, bilety do aquaparków, wycieczki etc. Dodatkowymi bonusami są również rozmaite gwarancje: najniżej ceny, niezmienności ceny, zwrotu kosztów, możliwość bezpłatnej zmiany terminu, możliwość bezpłatnej zmiany uczestnika wyjazdu itp.

O czym warto wiedzieć zanim podpiszesz umowę.

Wykupując wycieczkę w ofertach typu first minute, często na naszych umowach widnieją fikcyjne godziny lotów, które zostają potwierdzone przez organizatorów (biura podróży) na 24 godziny przed wylotem, bo wtedy biuro podróży otrzymuje godziny wylotu od przewoźnika. Pamiętajmy, że jeżeli wykupiliśmy wycieczkę np. w terminie od 01.05-07.05 nasz wylot i powrót musi nastąpić w tych granicach czasowych a jakiekolwiek odstępstwa obligują biuro podróży do natychmiastowego  poinformowania nas o zmianach. W takim przypadku mamy prawo do bezkosztowej rezygnacji.

Skorzystanie z oferty first minute oznacza, że decydujemy się na podpisanie umowy z biurem podróży na  wiele miesięcy przed terminem urlopu, wyrażenie zgody na zasady promocji oraz wpłacenie zaliczki ( zazwyczaj w wysokości 20-30% całkowitej wartości imprezy). Dopłata do całkowitej wartości wycieczki zazwyczaj pobierana jest 30 dni przed planowanym wyjazdem.  

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej treścią i sprawdzić czy wszystko na czym nam zależało i co zostało nam zaproponowane przez biuro podróży zostało w niej zapisane.

Umowa powinna zawierać dokładne dane organizatora razem z numerem zezwolenia działalności gospodarczej, (jeśli zdecydowaliśmy się sfinalizować naszą wycieczkę w biurze agencyjnym główne dane na umowie będą danymi organizatora a nie pośredniczącego w sprzedaży biura – dane biura agencyjnego będą znajdować się na pieczątce wraz z podpisem osoby, która zawarła umowę).

Ważne jest, aby na umowie było bardzo wyraźnie zaznaczone miejsce pobytu ( kraj, miejscowość, hotel – ilość gwiazdek), bądź też trasa wycieczki, czas jej trwania, środek transportu, miejsce i godziny zbiórki ( godziny wylotu samolotu), data powrotu i godziny powrotu. Istotne jest również, aby w momencie, kiedy odbywa się lot z międzylądowaniem było to zaznaczone na umowie.

W umowie powinny być zaznaczone dokładnie wykupione przez nas świadczenia tj. rodzaj pokoju (czy to jest pokój jednoosobowy, 2-osobowy, 3- osobowy, familijny, apartament, bungalow itp.), liczba i rodzaj posiłków ( bez wyżywienia, śniadania, śniadania i obiadokolacje, all inclusive), rodzaj i zakres ubezpieczenia ( wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe i jest ono wliczone w cenę całego pakietu, jest to podstawowe ubezpieczenie zawierające koszty leczenia , następstwa nieszczęśliwych wypadków i bagaż – sumy poszczególnych składowych części są uzależnione od towarzystwa ubezpieczeniowego z którym biuro podróży ma podpisaną umowę – dane takie mogą zawierać się również na umowie ale bardziej prawdopodobne, że znajdziemy je w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które też powinny być załączone do umowy.) Jeśli dodatkowo wykupujemy rozszerzone ubezpieczenie np. od chorób przewlekłych, od rezygnacji z imprezy turystycznej to powinno być też zaznaczone dokładnie na umowie wraz z kwotą, jaką za to rozszerzenie płacimy.

Na umowie powinna znaleźć się cena za poszczególne świadczenia, podatki, jak również łączna kwota usługi, jak również wszystkie proponowane przez organizatora gratisy. Powinno być również zaznaczone, kiedy i w jakich okolicznościach cena umowy może ulec zmianie.

Dodatkowo na umowie powinno być zawarte sposób zapłaty, sposób i termin zgłaszania reklamacji. Jeśli mamy dodatkowe wymagania, które uzgadniamy z biurem podróży, specjalne życzenia np. łóżeczko dla dziecka, lodówkę w pokoju, pokój w cichej części hotelu itp. to też powinno znaleźć się na umowie.

Im bardziej dokładna będzie umowa tym większą mamy pewność i możliwość egzekwowania wykupionych przez nas świadczeń.

Podróżujcie z głową!

 

Następny: Ile dni na złożenie reklamacji?

Poprzedni: Gdzie kupować, żeby nie żałować?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży