Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Transport » Cena biletu lotniczego a bagaż.

Cena biletu lotniczego a bagaż.

Pora jesienno-zimowa to czas kiedy bardzo chętnie sami organizujemy sobie krótkie wyjazdy zarówno po Polsce jak i zagranicę. Linie lotnicze prześcigają się w promocjach proponując atrakcyjne ceny przelotów zarówno do stolic europejskich jak i w najdalsze krańce świata.  Któż nie skusi się na przelot do Paryża za 69 PLN? 

„Schody” zaczynają się kiedy poza zabraniem dowodu osobistego czy paszportu musimy się spakować i to tak aby rozmiar i waga bagażu nie przysporzyła nam niespodziewanych dopłat.

W przypadku tanich linii lotniczych Wizzair pasażer płaci już za bagaż podręczny. Opłaty naliczane są w zależności od długości trasy, przedziału godzinowego ( są trzy przedziały godzinowe) oraz od tego, jaki jest moment roku - inne są ceny w tzw. sezonie wysokim  a inne po. To czy pasażer będzie płacił za bagaż podręczy czy nie, uzależnione jest od tego, jaka zabierze torbę – małą o wymiarach 42x32x25 cm czy też walizkę kabinową - 56x45x25 cm.  Mały bagaż musi zmieścić się pod siedzeniem znajdującym się przed pasażerem. Gdy na lotnisku okaże się, że mały bagaż jest za duży wówczas pasażer musi dopłacić 147 PLN za jeden odcinek lotu.

Duży bagaż można umieścić w schowku nad siedzeniami. Przewóz bagażu podręcznego dużego to koszt od 42 PLN do 82 PLN za jeden odcinek lotu. Oczywiście nie należy zapominać o wadze - bagaż nie może ważyć więcej niż 10 kg, przekroczenie tej wagi spowoduje, że już na lotnisku bagaż zostanie potraktowany jako rejestrowany i pasażer będzie zmuszony za niego zapłacić i to nie mało bo 252 PLN za jeden odcinek lotu. Opłat tych można dokonać w momencie zakupu biletu lub przed przyjazdem na lotnisko.

Nie mniejsze opłaty są w przypadku linii lotniczej Ryanair. Jednakże te dwie tanie linie lotnicze zasadniczo różnią się w kwestii podejścia do bagażu:

  • Wizzair - umożliwia pasażerom już po kupieniu biletu dokupienia bagażu i jego cena aż do momentu stawienia się na lotnisku jest niezmienna.
  • Ryanair -  najniższa opłata za bagaż jest przy zakupie biletu. Jeśli pasażer zdecyduje się dokupić bagaż później, ale przed stawieniem się na lotnisku to musi zapłacić więcej, i niestety jeszcze więcej gdy opłaty za bagaż uiszczana jest na lotnisku.

Różnice w opłacie za bagaż na różnym etapie zakupu są ogromne. W wysokim sezonie przy zakupie biletu za bagaż Ryanair każe nam zapłacić 119 PLN, przed przyjazdem na lotnisko 142 PLN, a po przyjeździe już 475 PLN, są to ceny za jeden odcinek lotu.
Tradycyjni przewoźnicy proponują pasażerom znacznie prostszy system. Bilety są odpowiednio droższe, ale pasażerowie mają pewność, że podana cena jest  ostateczna, czyli  nie wzrośnie kilkakrotnie ani w procesie rezerwacji, ani już później. .

Następny: Kto odpowiada za zagubiony lub zniszczony bagaż podczas lotu?

Poprzedni: Z cyklu kolejnych sytuacji w biurze

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży