Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Ubezpieczenia » Co tak naprawdę zawiera ubezpieczenie w ofertach biur podróży?

Co tak naprawdę zawiera ubezpieczenie w ofertach biur podróży?

Na skutek zbyt dużego upału turysta zasłabł i dostał zawału. W czasie wywiadu lekarskiego okazało się, że pacjent od lat leczy się na serce a zaistniała sytuacja jest konsekwencją choroby. Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić zwrotu kosztów leczenia, jeśli pan posiadał ubezpieczenie wykupione wraz z całą wycieczką?.

 

Oferty wypoczynkowe sprzedawane w pakietach przez biura podróży (tj. samolot + hotel, autokar + hotel+ zwiedzanie itp.)obowiązkowo muszą zawierać ubezpieczenie. To jak w praktyce działa polisa  i w jakim stopniu jest skuteczna schodzi na dalszy plan. Ważne że po prostu jest. Klienci w biurach są informowani, że podczas pobytu posiadają ubezpieczenie, przekazywane są im podstawowe informacje i na tym zamyka się temat. Do czasu kiedy nie trzeba skorzystać z pomocy lekarza.

Co tak naprawdę kryje się pod oznaczeniami KL i NNW widniejącymi na umowie?

Ubezpieczenia takie zawierają podstawowe usługi i pomoc w zakresie kosztów leczenia (KL), następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW) i ubezpieczenie bagażu.

To co jest bardzo istotne to suma ubezpieczenia, czyli granica do której ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia oraz to co obejmuje posiadane przez nas ubezpieczenie.

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) obejmuje między innymi zwrot kosztów leczenia, które powstały w wyniku wypadku czy też nagłej choroby osób przebywających zagranicą, jak również poszukiwania, ratownictwa oraz transportu do kraju. Należy pamiętać, że ubezpieczenie pokrywa koszty do sumy gwarancyjnej i jeśli koszt leczenia przekroczy ją osoba ubezpieczona będzie musiała pokryć różnicę w cenie świadczonych usług.

Pamiętajmy też, że pomimo iż w warunkach ubezpieczenia istnieje zapis dotyczący transportu chorego do kraju, a możliwy będzie tylko transport lotniczy, mało prawdopodobne jest aby suma gwarancyjna była tak wysoka aby pokryć tego koszty. To co jest istotne i o czym nie informują biura podróży to to, że żaden kraj nie gwarantuje transportu lotniczego cudzoziemca do jego kraju.  Jeśli ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, organizacją i rachunkiem zostanie obarczona najbliższa rodzina poszkodowanego.  

Podstawowy pakiet zawiera również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), zakres tego ubezpieczenia obejmuje trwałe następstwa wypadku, które polegają na uszczerbku na zdrowiu, uszkodzeniu ciała lub też śmierci ubezpieczonego. Suma gwarancyjna tego ubezpieczenia określana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe i może różnić się w każdym z nich. To, co jest istotne i o czym warto pamiętać, to fakt, że NNW obejmuje nieszczęśliwe wypadki, a nie wypadki na skutek choroby, jaką posiada turysta. Np., jeśli na skutek zbyt dużego upału turysta zasłabnie i dostanie zawału a w czasie wywiadu lekarskiego i badań okaże się, że pacjent od lat leczy się na serce a zaistniała sytuacja jest konsekwencją choroby towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić zwrotu kosztów leczenia, ewentualnego transportu do kraju itp.

Kolejnym elementem ubezpieczenia podstawowego jest ubezpieczenie bagażu podróżnego. Ubezpieczenie to obejmuje szkody powstałe na skutek katastrofy, zdarzenia losowego np. pożaru a także konsekwencjami jego utraty w wyniku zagubienia lub kradzieży.

Jeśli wybieramy się zagranicę sami, wtedy o ubezpieczenie również musimy zatroszczyć się sami. Najlepszą opcją jest wykupienie pełnego ubezpieczenia zawierającego wszystkie interesujące nas opcje. Składki za takie ubezpieczenie wyliczane są od ilości dni spędzonych poza krajem i nie są to zbyt wysokie kwoty. Najlepiej wybierać towarzystwa ubezpieczeniowe znane na polskim rynku. Jeśli wykupujemy ubezpieczenie sami to warto zwrócić uwagę, jaki jest stosunek składki do oferowanej sumy ubezpieczenia i proponowanego zakresu świadczeń, jak również łatwość kontaktu z ubezpieczycielem w przypadku kłopotów, oraz jaka jest możliwości przedłużenia ubezpieczenia, jeśli będziemy chcieli przedłużyć nasz pobyt zagranicą.

Następny: Czego nie obejmuje podstawowe ubezpieczenie i czy warto do niego dopłacać?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży