Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Ubezpieczenia » Czego nie obejmuje podstawowe ubezpieczenie i czy warto do niego dopłacać?

Czego nie obejmuje podstawowe ubezpieczenie i czy warto do niego dopłacać?

Jedna z osób uczestnicząca w firmowym wyjeździe wylądowała w szpitalu ze złamanymi dwoma kręgami szyjnymi. Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło zapłaty za koszty leczenia i powrót turysty do kraju, gdy okazało się, że rozbawiony Pan pod wpływem alkoholu skoczył na główkę do brodzika dla dzieci.

Bardzo często okazuje się, że nie zwracamy uwagi na to, co zawiera a czego nie ubezpieczenie podczas naszych wakacji. I niby to normalne, bo przecież jedziemy wypocząć i oderwać się od rzeczywistości jednak warto zainteresować się i zadbać o swoje bezpieczeństwo bo przecież wypadki zdarzają się na całym świecie.

Podróżując po świecie z biurem podróży, w całym pakiecie wykupywanych świadczeń mamy również podstawowy pakiet ubezpieczenia, jednak czasem warto zainteresować się jego rozszerzeniem, zwłaszcza, jeśli już w Polsce czujemy się nie najlepiej, bądź też chorujemy na jakąś przewlekłą chorobę a tego właśnie nie będzie obejmować ubezpieczenie podstawowe.

Dlatego też czasem warto wykupić ubezpieczenie rozszerzone o dodatkowe opcje np. koszty leczenia poszerzone o dodatkową opiekę nad ubezpieczonym i członkami jego rodziny np. opiekę lekarzy specjalistów, ochronę prawną czy też odpowiedzialność cywilną.

Jeśli chorujemy na chorobę przewlekłą np. astmę, choroby układu krążenia, cukrzycę itp. możemy rozszerzyć pakiet podstawowy właśnie o choroby przewlekłe, co zapewni nam opiekę lekarską i szpitalną podczas urlopu. Rozszerzenie takie spowoduje jednak że nasza składka ubezpieczenia wzrasta około 300 – 400% składki podstawowej w zależności od chorób jakich dotyczyć ma rozszerzenie.

Osoby, które zajmują się amatorskim uprawianiem sportu np. narciarstwo, snowboard itp., bądź też zajmują się sportami ekstremalnymi takimi jak np. sporty motorowe, alpinizm, nurkowanie, skoki bungee, jak również osoby mające zamiar uczestniczyć w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi czy też przyrodniczymi. I w tych przypadkach w zależności od rodzaju uprawianego sportu składka ubezpieczenia może wzrosnąć nawet o 300%.

W zależności od wykonywanego sportu może być niezbędne wykupienie dodatkowych opcji. Np. przy skokach na bungee trzeba dodatkowo wykupić rozszerzenie o NNW i OC. Koszt takiego ubezpieczenia zazwyczaj mieści się w kwocie 100 zł i obejmuje sześciomiesięczny okres ubezpieczenia. Przy sportach ekstremalnych warto też dowiedzieć się czy nasze ubezpieczenie zapewnia nam pokrycie kosztów akcji ratowniczych.

Jeśli planujemy podróż z dziećmi bądź też obawiamy się losowych wypadków, które mogą pokrzyżować nasze plany i wyjazd może nie dojść do skutku i aby nie stracić wpłaconych pieniędzy warto ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji lub też przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej. Należy jednak pamiętać, ze ubezpieczenie takie nie obejmuje sytuacji, w której zmieniliśmy zdanie, bądź też znaleźliśmy ofertę, która jest tańsza i bardziej nam odpowiada. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji obejmuje wypadki losowe i Towarzystwa Ubezpieczeniowe bardzo skrupulatnie definiują okoliczności, w jakich można z tegoż ubezpieczenia wypłacić odszkodowanie.

Przede wszystkim osoby ubezpieczone muszą udokumentować poniesione koszty, czyli przedstawić dowody na dokonane wpłaty za podróż, oraz przedstawić powody odstąpienia od umowy usług turystycznych. Są to np.

 - nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonej osoby

- nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek osoby pozostającej z osobą ubezpieczoną w gospodarstwie domowym lub za która ponosi odpowiedzialność

- nagłe zdarzenie wywołane przyczyna zewnętrzną, która powoduje czasową niezdolność do pracy

 - śmierć osoby bliskiej

- popełnienie przestępstwa na szkodę osoby ubezpieczonej lub jej osób bliskich, na skutek, czego jest konieczność, aby osoba ubezpieczona dokonała czynności prawnych co uniemożliwia jej wyjazd na imprezę turystyczną

- kradzież lub utrata dokumentów niezbędnych do podróży

Koszt ubezpieczenia do kosztów rezygnacji to ok. 3 – 4% całkowitej wartości imprezy. Oczywiście ubezpieczenia takiego nie muszą wykupywać wszystkie osoby uczestniczące w imprezie.

Warto też wiedzieć, że posiadanie takiego ubezpieczenia nie daje nam pełnego zwrotu wpłaconych pieniędzy, gdyż Towarzystwo Ubezpieczeniowe potrąca franszyzę redukcyjną w wysokości ok. 20% wartości przyznanego odszkodowania.

Następny: Na jakich zasadach można zrezygnować z wykupionej imprezy?

Poprzedni: Co tak naprawdę zawiera ubezpieczenie w ofertach biur podróży?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży