Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Ubezpieczenia » Tam jest niebezpiecznie! Jak zrezygnować z wykupionej wycieczki?

Tam jest niebezpiecznie! Jak zrezygnować z wykupionej wycieczki?

Po ostatnich komunikatach MSZ dotyczących sytuacji w Egipcie postanowiliśmy zrezygnować z wykupionych wiele miesięcy temu wakacji. Czy mam prawo domagać się zwrotu całej wpłaconej  kwoty, w końcu tam jest niebezpiecznie?

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której wykupiliśmy wczasy w biurze podróży do  kraju, w którym trwają zamieszki na tle politycznym, a sytuacja jest mocno niestabilna, co powoduje potencjalne zagrożenie, organizator może ale nie musi odwołać  wyjazdów swoich turystów.

Jak pokazuje praktyka, pomimo komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które to sugerują zaniechanie wszelkich wyjazdów Polaków do Egiptu, organizatorzy nie rezygnują  z tego kierunku, zapewniając, że w kurortach jest bezpiecznie. Pytanie czy podróżując pod eskortą uzbrojonych żołnierzy, mając ograniczony dostęp do wycieczek fakultatywnych oraz nie mogąc opuszczać kurortów po godzinie 22 czujemy się komfortowo i bezpiecznie? I czy tak mają wyglądać rodzinne wakacje? Na te pytania musimy odpowiedzieć sobie sami.

Biura podróży dopuszczają zmianę kierunku na inny w ramach dysponowania wolnymi miejscami. Jeśli klienci nie zgadzają się na zamianę mogą zrezygnować w wyjazdu na zasadach określonych  w warunkach ogólnych dołączonych do podpisanej przez nich umowy.

Co prawda, UOKiK zakwestionował praktyki biur podróży dotyczące procentowego naliczania kosztów rezygnacji z imprezy, które były uzależnione od czasu, w jakim klient chciał odstąpić od umowy, zastępując je zapisem, że biuro podróży zobowiązane jest do podania realnych poniesionych kosztów. Należy jednak pamiętać, że im rezygnacja jest bliższa terminowi wyjazdu tym poniesiemy większe koszty rezygnacji.

Realny koszt to np.:

  1. koszt zakupionych biletów lotniczych – jeśli takowe zostały już zakupione na ten konkretny termin i lot,
  2. opłacony pobyt w hotelu/ pensjonacie itp.
  3. transfery z lotniska do hotelu i z hotelu do lotniska
  4. ubezpieczenie itp.

Koszty takie musi udokumentować biuro podróży. Dlatego też, w przypadku gdy jesteśmy zmuszeni do odstąpienia od umowy z przyczyn od organizatora nie zależnych, zawsze możemy zwrócić się z prośbą o zwrot realnie poniesionych kosztów przez biuro podróży dotyczące naszego wyjazdu. Im wcześniej zwrócimy się z taką prośbą tym większe szanse, że odzyskamy większą ilość pieniędzy.

Rozwiązaniem przynajmniej częściowym jest wykupienie przez klienta biura podróży ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 3% wartości zakupionej imprezy. Jednak należy pamiętać, że ubezpieczenie to nie daje nam możliwości odstąpienia od umowy,dlatego że mamy na to ochotę. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej daje nam możliwość odstąpienia od umowy pod ściśle określonymi warunkami zawartymi w warunkach ubezpieczenia.

Są to :

  • śmierć bliskiej osoby, bądź też współtowarzysza podróży
  • zniszczenie mienia na skutek żywiołu (powódź, pożar etc.), przez co zmuszeni jesteśmy pozostać na miejscu zdarzenia
  • utrata dokumentów potrzebnych do podróży
  • choroba
  • przypadek losowy udokumentowany

Istotne jest, aby pamiętać, że znalezienie korzystniejszej cenowo oferty wyjazdu lub też nie otrzymanie zgody na urlop od pracodawcy nie jest powodem do otrzymania zwrotu kosztów podróży. Zwrot wpłaconych pieniędzy następuje po udokumentowaniu powodu naszej rezygnacji, ale nigdy nie jest to zwrot 100%-centowy.

Poprzedni: Na jakich zasadach można zrezygnować z wykupionej imprezy?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży