Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Z dzieckiem » Czy dziecko może podróżować bez rodziców lub opiekunów prawnych ?

Czy dziecko może podróżować bez rodziców lub opiekunów prawnych ?

Dziadkowie postanowili pokazać wnukom ( 10, 12 lat) Lwów jednak wyprawa zakończyła się już na granicy, kiedy to celnicy nie zgodzili się na dalszą podróż, podejrzewając starszych państwa o porwanie. Nie pomogły, żadne tłumaczenia i wyjaśnienia a nawet telefon do rodziców.

Dzieci nie mogą podróżować i spędzać samotnie czasu zagranicą bez opieki osoby dorosłej. Można natomiast wysłać dzieci zagranicę pod opieką opiekuna np. podczas koloni, obozu itp.

Dziecko od 5 roku życia może natomiast samodzielnie lecieć samolotem, ale w takim przypadku niezbędne jest pisemne potwierdzenie, że na lotnisku docelowym będzie na nie czekać upoważniona do tego osoba.

Należy pamiętać, że kwestia samodzielnych przelotów dzieci nie jest jednolicie uregulowana i przed każdym takim wylotem należy sprawdzić, jakich dodatkowych formalności wymagają linie lotnicze. Np. PLL LOT dopuszcza samodzielną podróż dziecka, ale obligatoryjnie wymaga wykupienia dodatkowej usługi w postaci specjalnej asysty. Jeśli dziecko ma skończone 12 lat wykupienie takiej usługi nie jest konieczne. Lufthansa zaś wymaga, aby dziecko poniżej 12 roku życia zgłosić do nadzoru i opieki. Osoby takie muszą być pod nadzorem personelu albo podróżować w towarzystwie osoby, która ukończyła 12 lat.

Należy pamiętać, że jeśli chcemy aby nasze dziecko spędziło wakacje pod opieką osoby trzeciej np. babci, dziadka, cioci etc., która nie jest prawnym opiekunem musimy na to wyrazić zgodę w postaci pisemnego oświadczenia podpisanego przez oboje rodziców. Oświadczenie takie musi być potwierdzone notarialne. Dokument taki wraz z paszportem lub dowodem tymczasowym dziecka należy przedstawić podczas przekraczania granicy.

Następny: Jak wybrać bezpieczne biuro podróży?

Poprzedni: Bezpieczne dziecko

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży