Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Dla aktywnych » Jak chronić się przed burzą?

Jak chronić się przed burzą?

Wystarczy kilka upalnych dni byśmy z nadzieją wpatrywali się w niebo czekając na małą chmurkę z której polecą krople deszczu.

Biorąc jednak pod uwagę ostatnie lata i gwałtowne nawałnice, które w kilka minut zabierają ze sobą majątek życia nie jednej rodzinie, a wielu z nas przyprawiają o dreszcze, trzeba by się zastanowić jak skutecznie się przed nimi bronić. A w zasadzie jakie środki bezpieczeństwa zachować by nic złego nam się nie stało.

Woda najlepiej przewodzi prąd

  • Jeśli podczas burzy jesteś w wodzie – natychmiast z niej wyjdź i odejdź jak najdalej od tafli wody. Woda jest najlepszym przewodnikiem prądu.

Piorun uderza w najwyższy punkt

  • Jeśli burza spotka Cię podczas spaceru, na otwartej przestrzeni , nie szukaj drzewa by się pod nim schronić. Poszukaj najniższego miejsca np. rowu. Zdejmij plecak, złącz nogi  i usiądź na nim. Nigdy nie siadaj na gołej ziemi. 
  •  Jeśli złapie Cię burza w górach, jak najszybciej opuść szczyt czy grań. Staraj się schować w jakiś zagłębieniach. Pamiętaj, że piorun uderza zawsze w najwyższy punkt.

Zasada małych kroków

  • Jeśli przemieszczasz się pieszo podczas burzy, staraj się robić małe kroki i nigdy nie zdejmuj butów.  Jeśli się zatrzymujesz pamiętaj aby mieć złączone nogi. Zastanawiasz się, dlaczego? Im, bardziej rozstawione nogi tym silniejsze porażenie piorunem.

Nie wysiadaj z samochodu

  • Jeśli burza zaskoczy Cię w samochodzie, nie wysiadaj z niego. Staraj się zatrzymać w bezpiecznym miejscu ( np. stacji benzynowej) . Nie zatrzymuj się przy drzewach, rusztowaniach czy słupach energetycznych. Paradoksalnie samochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc  podczas burzy. Karoseria samochodu działa jak skrzynka Faradaya odbijając prąd.

Ogrodzeniom mówię nie

  • Podczas burzy nie próbuj zbliżać się do siatek, ogrodzeń czy metalowych budowli. Pamiętaj, prąd, metal, człowiek to nie jest najlepsze połączenie.

Zachowaj głowę w domu

  • Jeśli podczas burzy jesteś w domu nie zapomnij pozamykać okien. Uchroni Cię to nie tylko przed zalaną podłogą ale również przed zagubionym piorunem.
  • Usuń z balkonu, tarasu wszystkie przedmioty które może porwać wiatr
  • Wyłącz z prądu sprzęt elektryczny, nie zapominając o odłączeniu anteny satelitarnej od telewizora.
  • Przyglądanie się piorunom, może spowodować utratę wzroku. Zwłaszcza tym, które trafiają w coś blisko.

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży