Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Dla leniwych » Sandomierz – czyli tam, gdzie San "domierza" do Wisły

Sandomierz – czyli tam, gdzie San "domierza" do Wisły

Galeria zdjęć

To jedna z hipotez na temat powstania nazwy miasta – położenie geograficzne w pobliżu ujścia Sanu. Inna mówi o pochodzeniu nazwy od imienia słowiańskiego Sudomir. Dziś to piękne miasteczko (25 tys. mieszkańców Sandomierza pewnie obraziłoby się za tę zdrobniałą nazwę) najbardziej znane jest chyba za sprawą nakręconego tam serialu „Ojciec Mateusz”.

Kiedy spacerowaliśmy po starej części miasta, pełnej kameralnego uroku, mimowolnie szukaliśmy wzrokiem miejsc związanych z bohaterem popularnego serialu.
O, w tej kawiarni przesiadywał z podejrzliwym komisarzem policji :) A tu "zaparkował" rower :) Opracowana została nawet specjalna trasa pod nazwą „Sandomierz śladami Ojca Mateusza”.

Jeśli jesteście w Sandomierzu przejazdem, dwie godzinki spaceru po mieście powinny wystarczyć na obejrzenie najpopularniejszych zabytków miasta.
Wycieczkę proponujemy zacząć od Zamku wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnego grodu. Obecna budowla to jedynie jedno z ocalałych skrzydeł zamku (zachodnie) –  resztę wysadzili Szwedzi wycofujący się z miasta w 1656 roku. Spod zamku ulicą Katedralną, przy której stoi gotycka Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (XIV w.), spacerkiem można udać się w stronę Rynku Starego Miasta, wokół którego wznoszą się kamienice mieszczańskie pochodzące nawet z XVI. stulecia! W jednej z nich, w białej Kamienicy Oleśnickich w 1570 roku przedstawiciele polskich luteran, kalwinów i braci czeskich zawarli tzw. Zgodę Sandomierską, gwarantującą każdemu z wyznań zachowanie obrzędów religijnych. W ten sposób powstały fundamenty zasad tolerancji religijnej w Polsce. Spod Kamienicy Oleśnickich prowadzi wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, która, powstała z połączenia dawnych piwnic i podziemnych składów kupieckich.

http://podrozecafe.blogspot.com

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży