Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Przed wyjazdem » Antymandat czy fotelik?

Antymandat czy fotelik?

Zbliżamy się do długo wyczekiwanych wakacji. Czasu podróży i rodzinnego wypoczynku. Miesiącami obmyślamy plany, gdzie spędzić wakacje?  Jak tam dojechać? Co ze sobą zabrać? A jeśli podróżujemy z dziećmi lista wydłuża się przynajmniej dwukrotnie. Do całej masy rzeczy którą należy sprawdzić warto dopisać dodatkowy punkt. Bezpieczeństwo i wygoda dziecka w czasie drogi.  Niby oczywiste, a jednak wielu z rodziców decyduje się wozić dzieci na tzw. „podkładkach”, czy w czasie drogi odpiąć dziecko i posadzić na kolanach. Wszyscy wiemy, że wygodny fotel to komfort jazdy, ale czy wybierając go dla dziecka zwracamy uwagę na bezpieczeństwo, czy tylko zapewniamy sobie spokój  w czasie kontroli policyjnej?

Na pytania o dobór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka odpowiada Grzegorz Orzeł  z KidsSzop

 O co nie pytają rodzice a pytać powinni ?

Grzegorz Orzeł „Kidsszop”: Duża część świeżo upieczonych rodziców podczas wyprawkowego szału zakupów nie zwraca uwagi na bezpieczeństwo przy wyborze fotelika samochodowego, kierując swoją uwagę głównie na kolor i kompatybilność z wybranym przez siebie wózkiem. A powinni zrobić odwrotnie. Czyli najpierw zastanowić się nad wyborem bezpiecznego fotelika, a później szukać fajnego wózka, który będzie z nim kompatybilny, bo przecież fotelik zabezpiecza naszego malucha podczas wypadku samochodowego, a w wózku dziecko tylko jeździ na spacerze.

Często zdarza  się, że rodzice wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy sugerują się tym co polecą im znajomi lub co wyczytają na forum, a przy tym nie zwracają uwagi na najbardziej istotne kwestie, czyli przede wszystkim na bezpieczeństwo. Dlatego rekomendujemy zacząć edukacje w porządnym sklepie, który ma fachową wiedzę na temat bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Jeżeli trafimy na dobrego sprzedawcę to nie bójmy się pytać o wszystko na temat fotelików, czyli o:

 • Testy zderzeniowe, który fotelik wypada najlepiej,
 • Jaką grupę wagową mamy wybrać dla naszego dziecka,
 • Który fotelik będzie najbardziej kompatybilny z naszym autem,
 • Jak poprawnie i bezpiecznie zamontować fotelik w naszym samochodzie.  I tu radzimy się przeszkolić w montażu, bo na pewno nadejdzie taki dzień, kiedy rodzic będzie musiał sam zamontować fotelik, a przy tej czynności  nie mam miejsca na pomyłkę,
 • Jakie funkcje posiada dany model fotelika tzn. regulacja do pozycji spoczynkowej, regulacja pasów wewnętrznych, montaż na pas samochodowy, czy isofix, czyszczenie tapicerki

Czy tani fotelik znaczy mało bezpieczny?

Grzegorz Orzeł „Kidsszop”: Często się zdarza, że rodzice poszukując fotelika samochodowego dla swojego dziecka pytają nas o dobry i tani fotelik samochodowy. I tutaj z naszej strony pada pytanie do rodziców, czy fotelik ma być dobry czytaj bezpieczny, czy tani tzw. antymandat, bo różnica jest kolosalna.

Wiedza rodziców na temat bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych jest coraz większa ale w dalszym ciągu zdarzają się tacy rodzice, do których nie przemawiają argumenty bezpieczeństwa (testy, inny materiał i technika wykonania fotelika) przez co nie widzą różnicy pomiędzy tanim, a droższym fotelikiem. Bo oba dla nich wyglądają tak samo i pewnie są tak samo dobre i bezpieczne. Nic bardziej mylnego, otóż na pierwszy rzut oka samym wyglądem foteliki mogą się nie ,ale jakością i bezpieczeństwem na pewno.

Cierpliwie tłumaczymy  rodzicom  na czym polega różnica przewożenia dzieci w chińskim foteliku z marketu, a markowym produkcie podpartym wieloletnim doświadczeniem i surowymi kryteriami jakie muszą spełnić bezpieczne produkty.

Z reguły łatwo jest nam wyperswadować chęć zakupu taniego chińskiego fotelika i przekonać rodzica do wydania trochę większej kwoty pieniędzy na zakup tego bezpiecznego, który jest poparty testami zderzeniowymi i gwarantuje bezpieczeństwo tego co w życiu mamy najcenniejsze, czyli naszego dziecka. I absolutnie nie zależy nam na przysłowiowym naciągnięciu rodzica na droższy zakup- jest to zwyczajnie bardzo dobra inwestycja w bezpieczeństwo  i to żaden chwyt marketingowy- tylko fakt.

Nasze argumenty zawsze podpieramy wynikami testów zderzeniowych oraz materiałami z crash testów, które obrazowo pokazują co się dzieje z dzieckiem zapiętym w foteliku podczas wypadku samochodowego.

Reasumując powyższe rekomendujemy przed zakupem fotelika zapoznać się z wynikami testów zderzeniowych wybranego przez nas modelu i jeżeli będą one dobre to możemy spokojnie wybrać taki produkt, a jeżeli fotelik, który nas interesuje nie brał udziału w testach zderzeniowych to odpowiedź jest prosta – nie wybieramy takiego produktu!

Co jest ważne przy wyborze bezpiecznego i wygodnego fotelika dla dziecka?

Grzegorz Orzeł „Kidsszop”: Naszym zdaniem wybór fotelika samochodowego jest jednym z najważniejszych wyzwań jakie przyszli i obecni rodzice mają na swojej drodze.  Bo od tego zależy, czy nasz największy skarb będzie bezpieczny podczas podróży.

Dlatego przed zakupem odpowiedniego fotelika samochodowego dla Twojego dziecka  należy pamiętać,  aby:

 • Wybrać fotelik dopasowany do wzrostu, wagi i wieku Twojego dziecka
 • Wybrany fotelik poza homologacją dopuszczającą go do sprzedaży posiadał wysokie oceny w testach zderzeniowych np. ADAC (bezpieczeństwo Twojego dziecka musi być na najwyższym poziomie i nie uznaje kompromisów) , w końcu fotelik ma chronić Twoje dziecko podczas wypadku samochodowego, a nie tylko portfel przed niechcianym mandatem
 • Jeżeli wybrałeś już fotelik koniecznie przymierz go do auta w celu sprawdzenia kompatybilności z kanapą w samochodzie, bo w przeciwnym wypadku może się nie udać go stabilnie, a zarazem bezpiecznie zainstalować
 • Zawsze czytaj i bezwzględnie stosuj się do instrukcji obsługi fotelika samochodowego
 • Dociągaj mocno uprząż wewnętrzną fotelika na dziecku (każdy centymetr ma znaczenie), dziecko nie powinno być przewożone w grubych zimowych kombinezonach i kurtkach ponieważ sztucznie zwiększają długość pasa co może być bardzo niebezpieczne podczas wypadku samochodowego
 • Nie popadaj w rutynę – montując fotelik nawet setny raz rób to porządnie

Jak rozpoznać, kiedy zmienić pierwszy fotelik  na kolejny?

Grzegorz Orzeł „Kidsszop”: Ze względów bezpieczeństwa dziecko powinno być przewożone w pierwszym foteliku samochodowym jak najdłużej aż do chwili, w której dziecko osiągnie maksymalny limit wagowy, lub gdy głowa dziecka zacznie wystawać ponad górną krawędź fotelika to wtedy jest to dla nas sygnał, że fotelik należy zmienić na następny. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, ponieważ przewożenie tyłem do kierunku jazdy daje im najwyższe bezpieczeństwo.

Jak długo dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy? Czy takie foteliki są częściej wybierane, polecane?

Grzegorz Orzeł „Kidsszop”: Według aktualnie obowiązujących w Europie przepisów (ECE R44/04) dziecko musi być przewożone tyłem do kierunku jazdy do osiągniecia wieku 9 miesięcy lub wagi 9 kg. My jednak rekomendujemy, aby przewozić dziecko w tej pozycji jak najdłużej.

Na Rynku są dostępne modele fotelików z rodziny RWF w przedziale wagowym od 0-18 kg (od narodzin do ok 4 roku życia)oraz w przedziale od 9-25 kg (od 9 miesiąca do ok 6 lat).

Zgodnie z aktualnie panującym trendem Skandynawskim foteliki tyłem do kierunku jazdy są coraz chętniej wybieranymi produktami pod względem bezpieczeństwa i wygody przewożenia dziecka w foteliku samochodowym.

Funkcjonalność tych produktów jest zgodna z prawami fizyki, czyli w zderzeniach czołowych dziecko jest bezpieczniejsze w pozycji tyłem do kierunku jazdy, gdyż siły zderzenia przekładają się na tylną część fotelika, a pozostała energia zostaje rozprowadzona po równo na głowę, szyję i górną część ciała dziecka. Inaczej jest w przypadku fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy, gdzie podczas zderzenia czołowego potencjalnie więcej energii oddziałuje na ciało dziecka.

Wybierając fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy musimy zwrócić uwagę na to czy posiada Test PLUS, który jest znakiem jakości fotelików, które są tak dobre, że zdobywają rekomendację w Szwecji. Wymagania Testu Plus są tak wysokie, że foteliki montowane przodem do kierunku jazdy nie są w stanie im sprostać. Ideą tego testu jest to, by żadne dziecko, siedzące w foteliku z atestem Plus Testu nie odniosło podczas wypadku żadnych poważnych lub zagrażających życiu obrażeń.

Czy dodatkowe akcesoria są ważne czy to tylko zbędne gadżety? ( dot. fotelików)

Grzegorz Orzeł „Kidsszop”: Na Rynku spotykamy się z ogromną liczbą przeróżnych akcesoriów do fotelików samochodowych o wszelakim zastosowaniu i działaniu ale większość z nich to tylko  niepotrzebne gadżety.

Naszym zdaniem najbardziej przydatnymi akcesoriami do fotelików samochodowych są:

 • tapicerki letnie – dają dziecku komfort podróżowania w foteliku samochodowym w czasie letnich podróży, ponieważ zabezpieczają fotelik przed nagrzewaniem oraz zapobiegają poceniu się dziecka w upalne dni
 •  osłony siedzenia w samochodzie – chronią tapicerkę w aucie przed uszkodzeniami oraz dodatkowo poprawiają stabilność zamocowanego fotelika w samochodzie zwłaszcza, gdy kanapa jest obszyta skórą
 • osłony przeciwsłoneczne na szybę – chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych podczas wakacyjnych podróży
 • lusterka wsteczne do fotelików tyłem do kierunku jazdy – zapewniają obserwację dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy i nie kolidują z prowadzeniem samochodu zapewniając komfort i bezpieczeństwo jazdy nawet wtedy, kiedy jedzie jeden rodzic z dzieckiem

Krótko podsumowując powyższe akcesoria są  bardzo przydatnym uzupełnieniem do fotelików samochodowych poprawiającym komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania fotelików.

 

* po szczegółowe odpowiedzi dotyczące doboru fotelika dla Twojego dziecka zapraszamy na www.kidsszop.pl

Poprzedni: Darmowy roaming ...po polsku

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży