Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Przed wyjazdem » Darmowy roaming ...po polsku

Darmowy roaming ...po polsku

Od 15 czerwca 2017 roku zgodnie z dyrektywą unijną osoby podróżujące w granicach Unii Europejskiej będą mogły korzystać z usług telekomunikacyjnych zgodnie z cennikiem usług kraju macierzystego. Czyli będą mogły telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z Internetu bez żadnych dodatkowych opłat ( w ramach podpisanej indywidualnie umowy z operatorem).

O co dokładnie chodzi?

Połączenia przychodzące, tak jak i wychodzące oraz wiadomości tekstowe SMS nie powinny być limitowane i rozliczane we wszystkich krajach UE na takich samych zasadach, jakich korzysta się w swoim rodzimym kraju. Jeśli abonament wzbogacony jest o dodatkowe usługi w pakiecie, to rozliczany powinien być również z tych usług podczas podróży zagranicznych, bez pobierania dodatkowych opłat. Wyjątkiem są transmisje danych internetowych, których limity  z góry określiła Komisja Europejska .  Całkowity koszt GB nie powinien przekroczyć 7,7 Eur netto, czyli ok 32 zł/ GB transferu danych. A ilość GB  danych, które mogą być limitowane w ramach abonamentu, może być liczona na podstawie abonamentu.

Polscy operatorzy usług telefonicznych mieli 10 lat na wdrożenie i stopniowe uwolnienie usługi roamingu od opłat. Jednak jak pokazuje praktyka i cenniki, łatwo z dużych pieniędzy jakie przynosi podróżowanie Polaków zagranicę  zrezygnować nie chcą.

Mimo, iż reklamy przekonują, że wszystko jest bez limitu, po sprawdzeniu cenników okazuje się jednak coś innego. Limit jest, bo „BEZ” to tylko pierwszy miesiąc, albo między 1 a 2 w nocy. I tak naprawdę tylko jeden operator podszedł do tematu uczciwie – Orange Polska.  Pozostali operatorzy T-mobile , Play dość klarowną dyrektywę zrównanych stawek na terenie UE interpretują po swojemu.  ( cenniki dostępne po kliknięciu na nazwy operatorów) Czyli zgodnie z zasadą  - zapłać, wykup dodatkowy pakiet to będzie za darmo.

Dlatego też, długo oczekiwane wejście w życie darmowego roamingu realnie szybko nie nastąpi. Nie ma też, co liczyć na zmianę stawek przed okresem wakacyjnym, bo operatorom zwyczajnie nie będzie się to opłacało, nawet będąc na celowniku Komisji Europejskiej i mając w perspektywie kary UOKiK.

 *cenniki dostępne po kliknięciu na nazwy operatorów

Następny: Antymandat czy fotelik?

Poprzedni: Powrót kontroli granicznych

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży