Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » Przed wyjazdem » Przepis na tani lot

Przepis na tani lot

Chcąc znaleźć tani bilet, przede wszystkim musicie być elastyczni, jeżeli chodzi o daty. Jeśli uprzecie się na konkretną datę i kierunek, szanse na tanie bilety spadają. Najlepiej określić sobie możliwe widełki czasowe i niech to kierunek znajdzie nas. Jest trochę spontanicznie, ale i ciekawie. Autorzy bloga Tubywalcy w taki sposób wybrali się na Maltę, Cypr czy do Lyonu. Wygrała cena, nie kierunek.

Skąd się biorą tanie bilety?

Przewoźnicy poniekąd dążą do tego, żeby ceny biletów lotniczych były niskie, a wszelkie usługi dodatkowe przyczyniały się coraz bardziej do zysków.

Zatem skąd się biorą niskie ceny biletów?

  •  Odległość miasta od lotniska. Często (ale nie zawsze) samoloty przewoźników niskokosztowych lądują na lotniskach położonych w dalszej odległości od miasta docelowego (np. Mediolan-Bergamo, Paryż-Beauvais). Bardzo często lecąc do krajów skandynawskich, może się okazać, że bilety na autobus z lotniska do centrum będą droższe od tych za przelot.
  • Lecimy z bagażem podręcznym, który jest bezpłatny.
  • Zakup biletu, rezerwację i odprawę załatwiamy przez internet. Jeśli będziemy coś chcieli zmienić lub odprawić na lotnisku za wszystko liczone są dodatkowe opłaty.
  • Tanie linie nie oferują darmowych posiłków. Musimy je zakupić w trakcie lotu lub przed
  • W niskobudżetowych liniach, układ siedzeń bywa nieco inny niż u tradycyjnych przewodników. Zabiera się więcej pasażerów, ale komfort podróży spada.
  • Omijamy wszystkie usługi typu - „pierwszeństwo wejścia na pokład”, „wybór miejsc”, itp.

Chcąc zakupić tani bilet niestety musimy przystać na powyższe. Jednak jeżeli trochę lepiej się przygotujemy do podróży to wszystko da się przeżyć. Tani przewoźnicy latają, na krótkich dystansach więc świadomość tego, że może przez 2 godziny będzie nam nie wygodnie ale za bilet zapłaciliśmy dużo mniej, pozwala na pewne rzeczy przymknąć oko

Zaczynamy szukać

Siadamy przy komputerze i od czego zacząć? Na początku rozwiejemy Wasze wątpliwości - nie ma idealnej wyszukiwarki. Szukanie tanich lotów zajmuje trochę czasu, ale nagrodą jest nasz bilet.

Najtańszych biletów szukamy nawet do pół roku przed planowanym wyjazdem. Warto sprawdzać ceny codziennie, bo bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki. Chcąc uniknąć zapamiętywania nas przez systemy rezerwacyjne szukajmy w trybie incognito i nie zgadzajmy się na podanie lokalizacji. Nie od dziś wiadomo, że dla różnych nacji ceny są inne.

Jeżeli chodzi o terminy to loty w okresie wakacyjnym oraz weekendowe zawsze są droższe. Zdarzają się jednak promocyjne wrzuty, dlatego tak jak pisaliśmy wyżej warto się przyglądać cenom codziennie. Pamiętajcie, nigdy nie wpisujemy dokładnych dat naszego wyjazdu. Należy ustawić daty kilka tygodni przed interesującym nas terminem i klikając w kalendarz dojść do właściwych. W przeciwnym wypadku jest niemal pewne, że system zapamięta, na jakich datach nam zależy i podniesie ceny.

Podczas szukania zastanówcie się również czy musicie wracać do miasta, z którego wylatujecie. Chodzi o tzw. open jaw. Np. lecimy z Krakowa na Cypr, a z Cypru wracamy do Katowic. Warto przejrzeć siatki połączeń pod tym względem. Może uda się coś zaoszczędzić

Jeszcze inną opcją jest latanie z przesiadkami. Bywa i tak, że rozłożenie trasy na krótsze odcinki pozwala obniżyć koszty.

A teraz coś na co pewnie wszyscy czekacie. Gdzie szukać?

  • Strony przewoźników (najczęściej to Ryanair, Wizz Air, EasyJet, Norwegian, Vueling, LOT).
  • Strony internetowych pośredników: tripsta.pl, bravofly.pl, filipo.pl, opodo.pl - tutaj trzeba być jednak ostrożnym. Pośrednicy często naliczają prowizje podnosząc ceny biletów.
  •  Portale o tanim lataniu.

Tak jak pisaliśmy, nie ma idealnej wyszukiwarki ale są takie które możemy polecić.

– Skyscanner – posiada dwie bardzo fajne funkcje. Pierwsza z nich to możliwość wybrania kierunków lotów „wszędzie” z danego kraju. Otrzymujemy w ten sposób uporządkowane kierunki od najtańszych. Druga przydatna funkcja to wykres pokazujący ceny biletów w ciągu zaznaczonego okresu.

– Azuon – niestety płatna, ale bardzo dobra wyszukiwarka. Znajduje prawie zawsze najtańsze bilety. Posiada sporo dodatkowych opcji.

– Azair.cz – taki Azuon tylko bardziej okrojony i darmowy. Najczęściej ci, którzy nie posiadają Azuona korzystają z niej.

- Warto się zapisać do newsletterów, z których możemy dowiedzieć się o promocjach.

Na koniec

Nie poddawajcie się, jeśli nie uda Wam się od razu niczego znaleźć. My, planując wyjazd poświęcamy szukaniu biletów nieraz po kilka godzin dziennie przez kilka dni. Przeglądajcie siatki połączeń przewoźników i sprawdzajcie miasta z dużą liczbą połączeń (być może tani bilet np. z Mediolanu czy Oslo natchnie Was do korekty pierwotnych planów). Powiększając wiedzę i znając schematy jest łatwiej coś znaleźć.

A na koniec - wyczyśćcie po przeglądaniu cookies z historii. Nie dajcie się zapamiętać systemowi.

Tekst powstał we współpracy z autorami bloga Tubywalcy

Następny: Tanie spanie. Jak to zrobić?

Poprzedni: Jak kupować żeby nie stracić?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży