Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » W trakcie wyjazdu » Czym jest ramadan?

Czym jest ramadan?

Za dwa dni lecę z rodziną do Egiptu. Wiem, że w tym czasie jest ramadan. Czy powinienem się obawiać, że nasze wakacje nie będą przebiegać tak jak je zaplanowaliśmy?

W tym roku wszyscy turyści przebywający w krajach arabskich od 18 czerwca do 16 lipca będą mieli okazję obserwować ramadan. Jest to święty miesiąc muzułmański, podczas którego wierzący zachowują post od świtu do zmierzchu. Ramadan nie jest sztywno wpisany w kalendarz. Miesiące są ruchome, co związane jest z tym iż kalendarz islamski oparty jest na fazach księżyca. W tym czasie muzułmanie przez cały dzień nie mogą jeść, pić, palić i uprawiać seksu. Z postu zwolnione są dzieci poniżej 10 roku życia, kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, osoby starsze ale i osoby podróżujące dłużej niż 3 dni. Dla muzułmanów jest to czas pokuty, wzmożonej modlitwy, ale również trening ciała i ducha. To jedna z najważniejszych zasad islamu, tuż obok szahady ( wyznania wiary), jałmużny, modlitwy i pielgrzymki do Mekki. 

Okres 30-sto dniowego postu zakończy święto Id al-Fitr. Jest to czas wypoczynku i obfitości. W tym czasie rozdaje się jałmużnę, ludzie odwiedzają się, przekazują życzenia i obdarowują się prezentami, głównie słodyczami.

W czasie ramadanu nie musimy się niczego obawiać. W hotelach gdzie przebywają turyści jest praktycznie nie zauważalny. Może poza faktem, że obsługa jest nieco wolniejsza, ze względu na osłabienie organizmu wielogodzinnym postem. Charakterystyczna będzie jedynie godzina po zachodzie słońca, kiedy to cała obsługa znika na wspólny posiłek.

Również spacerując po zachodzie słońca, poza kurortem będzie można zaobserwować ludzi gromadzących się na wspólnych posiłkach.  Czasem też widoczne są rozstawione długie stoły na ulicach, gdzie mieszkańcy wspólnie spożywają iftar. Wtedy też miasta tętnią życiem, otwarte są sklepy i restauracje do późnych godzin nocnych.

Pamiętajcie aby zwiedzanie zaplanowanych na ten czas obiektów nie odkładać na godziny popołudniowe. Dlatego, że większość atrakcji turystycznych zamykana jest wcześniej niż zwykle.

Następny: Standard hotelu i usług hotelowych odbiegał od opisanego w katalogu

Poprzedni: Płacić kartą czy gotówką?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży