Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

 
Jesteś w: Strona główna » Ekspert radzi » W trakcie wyjazdu » Roaming – zmora czy udogodnienie?

Roaming – zmora czy udogodnienie?

Nie dzwoń, nie pisz jestem zagranicą, zadzwonię we środę - po powrocie z urlopu.

Roaming wielu osobom kojarzy się z innymi niż w kraju zasadami korzystania z telefonu, np. opłatą za połączenia odbierane, wysokimi kosztami rozmów i jeszcze wyższymi kosztami korzystania z internetu. Dlatego też, wielu ludzi zaraz po przekroczeniu granicy wręcz wyłącza swoje telefony a inni drastycznie ograniczają ich wykorzystanie rezygnując z rozmów i pozwalając sobie jedynie na wysłanie SMS-ów, które wydają się być tańsze.

Niestety wciąż pamiętamy wysokie ceny usług roamingowych w pierwszych latach jego dostępności, a w przypadku egzotycznych krajów nadal nie należą do niskich – powstałe w wyniku tego wyobrażenie nadal pokutuje w świadomości wielu ludzi, mimo że od dawna nie jest prawdziwe.

Mamy dla Was dobrą wiadomość! Od 1 lipca 2014r. obowiązują tańsze rozmowy międzynarodowe w krajach UE. Za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy maksymalnie 97 gr. Za połączenie odebrane - 25 gr. Wysłanie SMS-a będzie kosztować 31 gr a transmisja danych 1,02 zł za 1MB. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 531/2012 nadchodząca obniżka jest ostatnią przed zaplanowanym na 15 grudnia 2015 roku zakończeniem pobierania opłat roamingowych w krajach UE.

„Ceny połączeń w roamingu na terenie wielu krajów – zwłaszcza należących do UE spadają regularnie od 2007 roku (realizowany jest plan systematycznej, corocznej obniżki cen-„regulation glide patch”).Co więcej klienci mają do dyspozycji usługi, które sprawiają, że w roamingu można rozmawiać korzystając z minut otrzymanych w abonamencie, czyli tak tanio jak w kraju.” -mówi Rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Pamiętajcie, że aby uniknąć bólu głowy związanego z rozważaniami, czy zadzwonić z urlopu do rodziny, czy odebrać połączenie, czy może lepiej wysłać SMS-a wystarczy przed wyjazdem poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z ofertą roamingową, którą proponuje nasz operator.

Oprócz upewnienia się ile kosztuje korzystanie z usług w kraju do którego planuje się wyjazd, warto też sprawdzić dostępne usługi obniżające koszty. Często okazuje się, że nie tylko stawki uległy obniżce, ale także pojawiły się nowe rozwiązania pozwalające rozmawiać tanio i w miarę swobodnie korzystać z internetu, również poza granicami UE.

Warto też skorzystać z porad, które operatorzy mają dla swoich klientów wybierających się zagranicę. Dzięki nim unikniemy niepotrzebnych stresów w czasie zagranicznej podróży i niemiłej niespodzianki po powrocie.

Dlatego zaglądajcie na strony operatorów sieci komórkowych i to nie koniecznie tych z których usług korzystacie. Szukajcie uniwersalnych wskazówek i informacji, które z pożytkiem będziecie mogli zastosować aby bez obaw o wysoki rachunek cieszyć się urlopem.

Następny: Mapy w telefonie bez roamingu

Poprzedni: Kto odpowiada za zagubiony lub zniszczony bagaż podczas lotu?

« Wróć do kategorii

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży