Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Azja » Filipiny

Filipiny

Archipelag Filipin —7107 wysp rozrzuconych w pasie długości 3000 km — ma klimat jednakowo gorący i wilgotny przez cały rok, z porą deszczową bardziej wyraźną na północy niż na południu.

Na Filipiny najlepiej się wybrać w okresie od grudnia do lutego. W znacznej części archipelagu: na północy wyspy Luzon, w rejonie Manili, na wszystkich zachodnich wybrzeżach grupy wysp Visayan oraz na całej wyspie Palawan (Baguio, Manila, Zamboanga) jest to pora (stosunkowo) sucha. I zarazem okres nie tak wysokich jak kiedy indziej temperatur. Należy jednak wiedzieć, że w tym czasie wschodnie wybrzeża wysp Luzon i Samar oraz północną część wyspy Mindanao nawiedzają ogromne ulewy niesione przez północno-wschodni monsun (Legaspi).

Okres od marca do maja jest na wspomnianych obszarach jeszcze względnie suchy, ale gorętszy, a tych kilka stopni więcej może uprzykrzyć pobyt. Mieszkańcy Manili udają się w tym czasie w poszukiwaniu powietrza i chłodu do Baguio lub w wysoko położone rejony tych wulkanicznych wysp o stromych brzegach.

Podróży na Filipiny nie należy planować w okresie od czerwca do października nie tylko dlatego, że jest to pełnia pory deszczowej, ale również, by ustrzec się przed tajfunem. Tajfuny zjawiają się najczęściej między połową sierpnia a połową września i nękają głównie północno-wschód nie wybrzeże wyspy Luzon. Rzadko docierają do wysp położonych na południe od wyspy Samar.

Deszcze są na ogół mniej obfite na południu archipelagu (mniej niż 1500 mm deszczu na metr kwadratowy rocznie w Tanjay i Zarnboandze) niż na północy (ponad 4000 mm w Baguio). Pora deszczowa to także okres najmniejszej ilości świąt, zarówno religijnych, jak świeckich, które są tu zawsze obchodzone z wielką pompą. Warto wiedzieć, że pora deszczowa często pojawia się z opóźnieniem i może się zacząć dopiero w połowie lipca.

UBIÓR: Przez cały rok potrzebne są ubrania bardzo lekkie oraz swetry bądź bluza, jeśli planowany jest pobyt w miejscowościach wysoko położonych. Należy raczej liczyć na parasol, który można kupić na miejscu, niż na płaszcz nieprzemakalny, w którym szybko można się poczuć jak w saunie.

ZDROWIE: Zagrożenie malarią istnieje przez cały rok poniżej 600 m n.p.m., z wyjątkiem  dużych ośrodków miejskich, wysp  Bohol, Catanduanes, Cebu i Leyte oraz nizinnych części wysp Negros i Panay. Strefy inności na chlorochinę.

 NIEPRZYJAZNE: Należy uważać na ryby szkarłatnice i na jadowite ślimaki stożki na  rafach koralowych. W porze deszczowej podczas kąpieli może się przytrafić przykre spotkanie z parzącą meduzą. Komary atakują przez cały rok (zwłaszcza w nocy), z wyjątkiem obszarów wysoko położonych.

RUCH TURYSTYCZNY: W marcu i kwietniu duży, najspokojniejszy jest wrzesień. Wśród turystów najwięcej jest Amerykanów (25%), Japończyków i Koreańczyków (z Korei Południowej); daleko za nimi plasują się Brytyjczycy, Niemcy i Singapurczycy.

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży