Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Azja » Iran

Iran

Najlepszymi okresami na wyprawę do Iranu, jeśli w planie jest też wyprawa na wyżynę w centrum kraju, na wybrzeże Morza Kaspijskiego, czyli na północ, i na wybrzeże Zatoki Perskiej, czyli na południe, jest wczesna wiosna (od końca marca do początku maja) oraz jesień (od początku października do połowy listopada). Są to pory, kiedy najłatwiej uniknąć ekstremalnych warunków klimatycznych (zimna, upału, dużej wilgotności powietrza), cechujących niektóre regiony tego kraju.

Większą część powierzchni Iranu zajmuje rozległa wyżyna, położona na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m. (Tebriz, Teheran, Isfahan i Sziraz). Zima jest tu ostra, a lato upalne. Zimą w Teheranie i Isfahanie śnieg nie jest czymś niezwykłym, w Tebrizie występuje często, a na szczytach leżących za nimi gór utrzymuje się przez wiele miesięcy. Na początku czerwca zaczynają się wielkie upały, przy czym, dzięki suchemu powietrzu są one w miarę do zniesienia, a dzięki wysokiemu położeniu noce są stosunkowo chłodne, przynajmniej na północy. Ale jest to zarazem pora wiatrów pyłowych, zwłaszcza straszliwego bad–i–sad-obist–zoz , który od czerwca do września dmie bez przerwy w całej wschodniej części kraju.

Natomiast wiosna to idealna pora na zwiedzanie pałaców w Isfahanie, byłej stolicy Iranu, czy pełnych przepychu ogrodów w Szirazie. Od początku maja w ciągu dnia jest ciepło, a bywa nawet bardzo gorąco, przy czym noce są chłodne, zaś na początku kwietnia po prostu zimne.

Wybrzeże Morza Kaspijskiego, na północy kraju, to jedyny rejon, w którym rocznie spada ponad 1000 mm deszczu na metr kwadratowy. Opady deszczu są dość równomiernie rozłożone w ciągu roku, ale częściej występują wiosną i jesienią. Zima jest łagodna, lecz wilgotna, a latem jest dość  pochmurno i często pada.

Na wybrzeżu Zatoki Perskiej  ( Bandar Abbas) zimą jest przyjemnie ciepło (od grudnia do lutego). Natomiast gdy tylko temperatura  zaczyna rosnąć (połowa marca), wysoki poziom wilgotności zamienia ten rejon w prawdziwe piekło, które lepiej omijać, szczególnie od czerwca do września.

UBIÓR: W porach przejściowych na dzień potrzebne są ubrania lekkie (bardzo lekkie i najlepiej z naturalnych włókien na południu, przejściowe w głębi kraju) oraz swetry i ciepła kurtka na wieczory i ranki. Od grudnia do lutego ubrania zimowe, z wyjątkiem południa Iranu. Latem ubrania powinny być bardzo lekkie, ale na tyle okrywające ciało, aby nie szokować tubylców.

ZDROWIE: Od marca do listopada zagrożenie malaria istnieje na obszarach wiejskich położonych poniżej 1500 m n.p.m., zwłaszcza na południu kraju wzdłuż Zatoki Perskiej. Na południowym wschodzie oporność na chlorochinę.

NIEPRZYJEMNE: Komary od marca do listopada, z wyjątkiem wysoko położonych obszarów w centrum i na północy Iranu, dokuczliwe zwłaszcza w nocy.

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży