Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Azja » Malediwy

Malediwy

Około 1200 wysp koralowych archipelagu Malediwów, położonych na południowy zachód od Sri Lanki, rozproszonych południkowo, od atolu Ihavandhiffulu  po atol Addu, na długości blisko 800 km. Temperatura jest tu w ciągu roku stosunkowo wyrównana. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia jest gorąco, a podczas pory deszczowej, kiedy nie wieje wiatr, bywa parno.

Archipelag nawiedzają dwa monsuny. Monsun południowo-zachodni, bulbangu nadchodzi zazwyczaj na początku maja i trwa do listopada. Deszcze są wtedy gwałtowne, ale nie padają zbyt długo. Morze jest często wzburzone. Monsun ten dotyka w znacznie większym stopniu północne wyspy archipelagu. Mniej intensywny monsun północno-wchodni, iruvai, zaczyna się w grudniu. Na północy, stosunkowo dobrze osłoniętej przez Sri Lankę, ma przebieg dość łagodny, natomiast w środkowej części archipelagu (Male), najliczniej odwiedzanej przez turystów, deszcze padają częściej, zwłaszcza na początku tej pory monsunowej. W tym czasie bryza przyjemnie chłodzi powietrze.

Opady są jeszcze trochę większe na położonym za równikiem, najdalej wysuniętym na południe atolu Addu (Gan). Toteż najlepszą porą na Malediwach na słoneczne kąpiele jest okres od stycznia do kwietnia.

UBIÓR: O każdej porze roku potrzebne są bardzo lekkie ubrania, łatwe do prania, najlepiej z naturalnych włókien. Tenisówki lub plastikowe sandały przydadzą się do chodzenia po rafach koralowych.

NIEPRZYJAZNE: Komary przez cały rok, atakujące po zmierzchu. Należy bardzo uważać na ukwiały, które podrażniają skórę.

RUCH TURYSTYCZNY: Duży, tym bardziej, że znaczna część archipelagu jest niedostępna dla turystów. Największy ruch, ze szczytem przyjazdów w styczniu, panuje od listopada do marca, kiedy na wyspy przybywa blisko dwukrotnie więcej turystów niż w czerwcu, najspokojniejszym miesiącu oprócz maja i lipca.

To najbardziej rozlegle skupisko atoli koralowych na świecie jest, jak się można domyślać, jednym z miejsc najbardziej uczęszczanych przez amatorów nurkowania. Morze jest tu dość spokojne, a widoczność w wodzie najlepsza od stycznia do kwietnia. Najspokojniejszy na ogół jest kwiecień, miesiąc przejściowy między dwoma monsunami, lecz jest to jednocześnie okres bardzo dużego napływu turystów. Najmniej odpowiednie miesiące do nurkowania, z rozkołysanym morzem, to czerwiec i w nieco mniejszym stopniu wrzesień. Od czerwca do października wiele statków wożących amatorów nurkowania na dłuższe wycieczki nie wypływa z portu. Ale przy panujących wówczas warunkach pogodowych można sobie pozwolić na wyprawy jednodniowe. Listopad, również miesiąc przejściowy między monsunami, jest dość spokojny, natomiast w grudniu wieją często silne wiatry. Przez cały rok, przede wszystkim jednak od sierpnia do listopada, można tu obserwować manty (diabły morskie). W południowo- zachodniej części atoli należy ich wypatrywać od stycznia do kwietnia, a w części północno-wschodniej od września do grudnia.

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży