Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Azja » Malezja

Malezja

Klimat w Malezji jest upalny i wilgotny cały rok, zarówno na Półwyspie Malajskim, jak i w leżących na Borneo wschodnich stanach Sabah oraz Sarawak. Ten upał połączony z duchotą jest często dla Europejczyka uciążliwy, przynajmniej w pierwszych dniach (w dużych miastach wiele hoteli, restauracji, biur i sklepów jest klimatyzowanych). Duże miasta budzą się do życia wieczorem i nocą, kiedy jest trochę chłodniej. Jedynym czynnikiem powodującym znaczny spadek temperatury jest  wysokość. W wysoko położonych miejscowościach wieczory są chłodne, a noce niemal zimne.

Najlepszym okresem na podróż do Malezji jest bez wątpienia nasze lato, od początku czerwca do końca września. To pora najmniej deszczowa i najbardziej słoneczna na wschodnim wybrzeżu (Kota Baharu, Mersing) oraz w Malezji Wschodniej (Sandakan, Kuczing). I dobra pora na wyprawę do Kuala Lumpur.

Wyprawę na zachodnie wybrzeże (Penang) najlepiej zaplanować na grudzień lub marzec, w ostateczności na czerwiec bądź lipiec. Od sierpnia do listopada padają tu bowiem ulewne deszcze połączone z gwałtownymi burzami i wiatrami, zwanymi „podmuchami z Sumatry". Park Narodowy Taman Negara (4300 km2 górskiej dżungli w samym środku kraju) jest z powodu deszczów niedostępny dla turystów od 15 listopada do 15 stycznia.

Wschodnich rejonów kraju nie należy odwiedzać przede wszystkim od grudnia do lutego. W stanach Sabah i Sarawak deszcze są wtedy tak intensywne, że często zamiera komunikacja. Pada zwłaszcza w nocy i rano (natomiast w Kuala Lumpur zazwyczaj po południu).

Woda w morzu zawsze jest ciepła: od 27°C do 29°C przez cały rok.

UBIÓR: Potrzebne są bardzo lekkie ubrania, najlepiej z naturalnych włókien, ewentualnie impregnowany skafander i sweter lub kurtka, jeśli w planach jest pobyt w miejscowościach górskich. Dobrze jest mieć niesznurowane buty, ponieważ przy wejściu do domów i świątyń (które zwiedza się z przykrytymi nogami i ramionami), należy zdjąć obuwie. Tradycje islamskie są szczególnie żywe na wschodnim wybrzeżu Malezji. To rejon, w którym panie nie powinny nosić wydekoltowanych sukien, obcisłych ubrań itp. Na zachodnim wybrzeżu panuje pod tym względem większa swoboda.

ZDROWIE: Zagrożenie malarią istnieje poniżej 1700 m n.p.m. Wybrzeże i obszary miejskie są bezpieczne, z wyjątkiem stanu Sabah. Oporność na chlorochinę.

NIEPRZYJAZNE: W lesie mogą się przyssać do łydek pijawki (niezbędne są długie spodnie). Komary przez cały rok na wybrzeżu i na obszarach o gęstej szacie roślinnej.

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży