Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Azja » Sri Lanka

Sri Lanka

Klimat Sri Lanki, kraju leżącego blisko równika, różni  się zależnie od wysokości danego obszaru i charakteru wiejących monsunów.

'Na wybrzeżu jest gorąco, czasem nawet bardzo gorąco w ciągu dnia, a i nocą temperatura prawie nie spada. Część górzysta w głębi wyspy ma klimat znacznie bardziej umiarkowany: w Nuwara Elija, w samym centrum plantacji herbaty, wieczory są chłodne, a noce wręcz zimne. Warto też wiedzieć, że w tym górzystym terenie  nigdy nie jest bardzo słonecznie, choć niżej, w Kandy, słońce świeci znacz-częściej.

Aby podczas urlopu na Sri Lance jak najwięcej skorzystać ze słońca i jej wspaniałych plaż, trzeba wiedzieć, która część wybrzeża i kiedy najbardziej się do tego nadaje. Bezwzględnie należy unikać okresu, gdy wieje monsun, ponieważ w tym czasie jest duszno i wilgotno. Gwałtowne ulewy występują tu głównie późnym popołudniem lub wieczorem, tak że przez większą część dnia świeci słońce.

Na południowo-zachodnim wybrzeżu (patrz Kolombo), w rejonie niebywale pięknym, lecz równocześnie najbardziej wilgotnym, najlepszą porą do wypoczynku, to znaczy najbardziej słoneczną i najmniej deszczową, jest okres od stycznia do marca. W północnej i wschodniej części wyspy (patrz Dżafna i Trikunamalaja), gdzie niezbyt silny monsun wieje z przerwami od października do końca stycznia, najlepsze warunki do wypoczynku (błękitna woda, olśniewające słońce) są od lutego do września. Morze jest ciepłe przez cały rok. Na całym wybrzeżu woda ma temperaturę około 27°C-28°C, ale wzdłuż wybrzeża jest wiele miejsc, gdzie występują bardzo niebezpieczne prądy morskie. Dlatego też nie należy oddalać się od plaży poza pas ochronny, jaki stanowi koralowa rafa barierowa. Na zachodnim wybrzeżu morze jest wzburzone od kwietnia do września, natomiast na wybrzeżu wschodnim spokojne od marca do października.

Jeśli celem podróży jest wyłącznie dolce farniente oraz zwiedzanie starożytnych stolic królewskich (Polonnaruwa, Sigirija itp.) oraz Kandy — świętego miasta cejlońskich buddystów, idealną porą będzie luty i marzec. Niezależnie od tego, którą część wyspy wówczas się zwiedza, ma się szansę uniknąć powodzi.

UBIÓR: Potrzebne są letnie ubrania z naturalnych włókien, w jasnych kolorach, ale także swetry, bluza lub kurtka na wieczory i poranki w górach. Tenisówki bądź plastikowe klapki trzeba mieć na spacery po rafach koralowych. Podczas zwiedzania buddyjskich i hinduskich świątyń, przed którymi zostawia się obuwie, przydatne będą niesznurowane buty.

ZDROWIE: Niewielkie ryzyko malarii istnieje w całym kraju w ciągu całego roku. Strefy oporności na chlorochinę.

NIEPRZYJAZNE: W październiku, przed wystąpieniem małego monsunu, w okolicach Trikunamalaja i Nilawell pojawiają się tysiące parzących meduz. Komary cały rok, atakują głównie po zachodzie słońca.

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży