Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Azja » Tajlandia

Tajlandia

Tajlandię najlepiej zwiedzać od polowy listopada do polowy lutego, kiedy trwa tam, nazwijmy to, „chłodny" okres, co zresztą zakrawa na eufemizm, zważywszy, że temperatura w przeważającej części kraju przez cały rok jest wysoka. Północ (Cziang Maj i Phitsanulok) to jedyny region, gdzie dzięki wysokości nad poziomem morza noce są chłodne, a właściwie w tym sezonie tylko nieco chłodniejsze, gdy tymczasem dni nadal są bardzo gorące. Ale jest to bez wątpienia najpiękniejsza tu pora roku: słońce, lazurowe niebo i trochę krótkotrwałych burz gwarantowane prawie wszędzie, z wyjątkiem dalekiego południa na półwyspie (Songkhla), gdzie od października do połowy stycznia opady są bardzo obfite.

Gorąca pora roku, a w rzeczywistości czas wielkich upałów, trwa tu od połowy marca do połowy maja. W ciągu dnia słońce świeci nieubłaganie, noce też nie noszą orzeźwienia. Temperatura w Cziang Maj i w Bangkoku dochodzi w ciągu dnia do 40°C, a na wielkiej suchej równinie, położonej na północny wschód od stolicy bywa nawet wyższa. (W dużych miastach hotele, restauracje i pawilony handlu klimatyzowane).

Następnie, aż do końca października, trwa pora deszczowa. Temperatura nieco się obniża, lecz wszechobecna wilgoć czyni ją trudną do zniesienia. W rejonie Bangkoku opady mają charakter bardzo gwałtownych ulewnych burz, które pojawiają się po popołudniu lub nocą, ustępując w ciągu dnia miejsca bezlitosnemu słońcu. W stolicy, która jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata; niektóre dzielnice podczas burz są nieustannie zalewane lub zablokowane przez gigantyczne korki komunikacyjne. Natomiast w regionie Pattaya, który podobnie jak wyspa Phuket zawdzięczą turystyczną renomę swoim plażom, klimat jest wyjątkowo słoneczny. W południowej części zachodniego wybrzeża (Phuket) intensywne opady występują do końca listopada. Na północy zaś deszcze są mniej ulewne, ale mogą trwać kilka dni bez przerwy. Tajfuny, które rzadko nawiedzają Zatokę Tajlandzką w październiku i styczniu, ąą na ogół niezbyt gwałtowne.

Woda w morzu to rozkosz dla zmarzlaków: jej temperatura minimalna wynosi :26°C (w styczniu), a maksymalna 29°C w (maju) i to zarówno w pobliżu Bangkoku, jak i Phuket.

UBIÓR: Potrzebne są lekkie, praktyczne ubrania z bawełny. Sweter przyda o pomieszczeń klimatyzowanych i na chłodne wieczory na północy. Na porę deszczową wręcz niezbędny jest parasol.

ZDROWIE: Przed dłuższym pobytem bardzo zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W strefach wiejskich i na północy raju, z wyjątkiem wielkich miast, ryzyko malarii istnieje przez cały rok. W strefach granicznych wysoka oporność na chlorochinę.

NIEPRZYJAZNE: Komary na wybrzeżu oraz w głębi kraju.

W Tajlandii najpiękniejsze miejsca do nurkowania znajdują się w pobliżu licznych wysepek leżących po obu stronach półwyspu. Najlepszy sezon dla nurków trwa tu od końca listopada do końca kwietnia. W pozostałej części roku, a zwłaszcza we wrześniu i w październiku, deszcze i wiatry, jakie niesie ze sobą monsun południowo-zachodni wzburzają morze, co czyni nurkowanie dość uciążliwym. Z miasta Phuket można udać się na wyspy birmańskie (archipelag wysp Mjeik) oraz na Andamany (Indie), gdzie jest mniej tłoczno niż na wyspach tajlandzkich, bardzo już obleganych przez turystów. Na wschodzie półwyspu, w Zatoce Tajlandzkiej, dobry dla amatorów nurkowania jest okres od lutego do sierpnia; w tym najlepsze miesiące to marzec, kwiecień i maj; unikać zaś należy grudnia i stycznia.

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży