Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Gdzie i kiedy » Europa » Chorwacja

Chorwacja

Chorwacja to kierunek wyjazdów urlopowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wielu klientów wybiera ten kierunek wakacyjny ze względu na bliską odległość do miejscowości położonych nad czystym, ciepłym morzem, pewniejszą pogodą niż przy urlopach nad Bałtykiem, czy ciekawą architekturą i klimatem chorwackich miasteczek.

Którędy do Chorwacji?

Z Polski do Chorwacji prowadza dwie najpopularniejsze trasy. Jedna prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię, druga przez Słowację i Węgry. Pierwsza z nich jest szybszą opcją i bardziej wygodną, ponieważ znaczna jej część to autostrady. Ta druga, bardziej malownicza, wiedzie przez Słowackie zielone wyżyny co jednak, mimo krótszej kilometrowo drogi, wydłuża czas przejazdu.

Przykładowe ceny winiet dla tygodniowego wyjazdu to przy opcji pierwszej 50 EUR, przy trasie przez Węgry 20 EUR. W Chorwacji płaci się na bramkach za konkretny przejechany odcinek autostrady. Przybliżona cena za przejazd samochodem osobowym na trasie Zagrzeb-Zadar to 15 EUR

Waluta.

W Chorwacji oficjalnym środkiem płatniczym są kuny chorwackie. Najlepiej zamienić Euro na miejscu już na tamtejszą walutę. W większości chorwackich banków można wymienić złotówki na kuny. Opłacalne jest wykonywanie transakcji kartą czy to bezgotówkowych, czy wypłacając kuny bezpośrednio z bankomatu. Cena chorwackiej waluty w polskich kantorach jest mocno zawyżona dlatego nabywanie jej tutaj w większej ilości jest najmniej opłacalne.

Apartament czy hotel?

Jeżeli jedziemy grupą znajomych i planujemy aktywnie spędzić czas i zasmakować lokalnych specjałów – wówczas dobrą opcją jest wynajęcie apartamentu z kilkoma sypialniami i dostępem do aneksu kuchennego. Dla szukających stacjonarnego wypoczynku lepsza opcją jest hotel. Coraz więcej hoteli oferuje swoim gościom formułę wyżywienia all inclusive.Gdy przy wyborze zakwaterowania kierujemy się ceną całego wyjazdu wówczas hotel może okazać się korzystniejszą opcją szczególnie dla rodzin z dziećmi. Większość hoteli oferuje duże zniżki dla dzieci lub ich pobyt jest całkowicie darmowy.

Praktyczne informacje.

Poniżej odpowiedzi na pytania jakie najczęściej padają ze strony udających się do Chorwacji.

Gniazdka i napięcie w nich jest takie jak w Polsce. Nie są potrzebne żadne przejściówki.

Buty lub klapki kąpielowe to konieczność. Większość plaż w Chorwacji jest kamienisto-żwirowych a w wodzie (nawet przy ośrodkach wysokiej klasy) może zdążyć się jeżowiec

Ceny paliw w sezonie 2013 to ok. 10 kun za litr (ok. 5,50 zł) więc niewiele wyższe niż na rodzimych stacjach benzynowych.

Autor:  Piotr Jarmusz, właściciel biura turystycznego Podrozuj.net

Podróże Piotra Jarmusza możecie śledzić na blogu : http://podrozuje.wordpress.com/

 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży